Co cennego możemy znaleźć w melisie?

Tempo życia i nieustanne zmiany świata który nas otacza , a za którymi staramy się nadążać , powodują stres. Większość z nas nie radzi sobie z tym stresem, co powoduje stałe uczucie napięcia , zmęczenia, niepokoju a w efekcie tego problemy ze snem.

W tej sytuacji warto pamiętać o melisie lekarskiej, która może być skutecznym wsparciem kuracji, które maja na celu zniwelowanie skutków stresu oraz jego zmniejszenie.

Ale czy tylko?

Melisa lekarska jest jednym z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych ziół. Spotkać ją można w wielu przydomowych ogródkach.

Znana jest od czasów starożytnych – już wtedy wykorzystywano jej cenne właściwości, zarówno w kuchni, jak i w ziołolecznictwie w stanach osłabienia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Melisa to słowo pochodzenia greckiego które oznacza pszczołę:)Już starożytni pszczelarze nacierali nią ule przed umieszczeniem w nich gniazd.

Święta Hildegarda ceniła melisę, pisała o niej, że jest ,,ciepła, wzmacnia śledzionę a człowiek, który ją spożywa, chętnie się śmieje”. Śmiech i radość ducha potrafi zdziałać cuda w organizmie, ponieważ człowiek szczęśliwy mniej choruje i mniej cierpi. Ludzie zestresowani szybciej zapadają na różne schorzenia, bowiem długotrwały stres osłabia układ odpornościowy.

Krótka charakterystyka melisy lekarskiej

Jest to roślina wieloletnia, występująca naturalnie  w Afryce , Europie Południowej i w Azji .Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie , również w Polsce.

Zwykle osiąga wysokość  kilkudziesięciu centymetrów, jej zielone liście są mocno ząbkowane a rozgałęzioną łodygę pokrywają drobne włoski. Gdy potrzemy liść melisy,  poczujemy delikatny, cytrynowy aromat, który wytwarza. Z pewnością dlatego nazywana jest cytrynowym zielem. W medycynie ludowej poznamy ją pod nazwą : rojownik, pszczelnik, matecznik czy starzyszek.

Co cennego możemy znaleźć w melisie?

Zarówno liść melisy, jak i ziele, zawierają te same substancje czynne, jednak w różnych proporcjach. Większą ich zawartość stwierdzono w liściach, z tego też względu są wyżej cenionym surowcem do produkcji herbat ziołowych i innych preparatów na bazie tej rośliny. Zawierają one od 0,05 do 0,8% olejku eterycznego, którego najważniejszymi składnikami są związki fenolowe i terpenowe – cytronelol i cytral, nadające roślinie charakterystyczny aromat.

Wśród cennych substancji czynnych surowców leczniczych melisy warto wymienić także: trójterpeny, kwasy polifenolowe (np. kwas chlorogenowy, rozmarynowy), garbniki (ok. 5%), flawonoidy, związki śluzowe i sole mineralne.

Jednymi z najbardziej kluczowych związków, wykazujących najsilniejsze działanie są kwasy: ferulowy, rozmarynowy, kawowy, p-kumarowy. Substancje te wykazują silne działanie przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne.

Ziele melisy zawiera również pewne ilości składników mineralnych takich jak: miedź, mangan, cynk, żelazo.

Zastosowanie melisy lekarskiej

Melisa lekarska jest jedną z najpopularniejszych roślin zielnych, która słynie jako jako łagodny środek  na uspokojenie  skołatanych nerwów, ogólne rozdrażnienie  czy problemy ze snem ,które często są wynikiem nie radzenia sobie ze stresem i coraz większym tempem codziennego życia.

Czy melisa rzeczywiście uspokaja?

Zdecydowanie tak! Zioło to jest stosowane przy stanach lękowych, pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, kołatania serca na tle nerwowym. Warto po nią również sięgnąć, gdy mamy problemy ze snem. Napar z melisy odpręża, rozluźnia, wykazano także, że wpływa pozytywnie na koncentrację.

Na tym jednak jej cenne walory się nie kończą.

Preparaty z tej rośliny są pomocne także w niwelowaniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia i stanach lękowych. Substancje czynne w niej zawarte działają rozluźniająco i relaksująco, wspierają dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Związki zawarte w olejku eterycznym melisy działają także  rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, co sprzyja pozbywaniu się gazów nagromadzonych w przewodzie pokarmowym. Melisa jest polecana osobom z problemami trawiennymi, wzdęciami i z zespołem jelita drażliwego.

Zaleca się ją również w stanach skurczowych jelit i dróg żółciowych, skutkujących bólem, kolką, trudnością z trawieniem i wydzielaniem żółci. Liście melisy nieznacznie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, w niewielkim stopniu także stymulują procesy trawienne.

Wskazana jest także dla tych, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu oraz zadbać o wątrobę.

Melisa posiada właściwości hamowania proces glukoneogenezy. Jest to proces syntezy glukozy. Ponadto wpływa pozytywnie na regulację poziomu cukru we krwi. Wynika to ze zwiększonego pobierania glukozy i metabolizmu w wątrobie i tkance tłuszczowej.

Melisa wykazuje działanie bakteriobójcze, antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, rozkurczające oraz uspokajające. .

Działanie bakteriobójcze melisy przynosi efekty m.in. w leczeniu grzybicy stóp, z kolei właściwości przeciwwirusowe zostały potwierdzone w leczeniu opryszczki.

Stwierdzono także ich słabe działanie napotne i moczopędne.

Jak widać, melisa na uspokojenie to popularna, ale zdecydowanie niejedyna możliwość.

Niezwykle popularna w medycynie ludowej, wciąż jest jednym z tych ziół, po które najczęściej sięgamy.

Share This