Konopia co to jest?

Jest wiele gatunków i odmian konopi ale na początek musimy rozróżnić dwa rodzaje: konopie indyjskie i konopie siewne.

Konopie z gatunku INDICA są znane głównie z wysokiego stężenia substancji psychoaktywnych (TetraHydroKanabinol THC). Z tego gatunku pozyskiwana jest marihuana.

Konopie gatunku SATIVA nie posiadają wysokiego stężenia substancji psychoaktywnych (THC). Jego zawartość w suszu kwiatostanów nie może przekraczać 0.2 % THC.

Konopia co to jest czyli historia konopi

Chcąc zacząć od samego początku musielibyśmy cofnąć się o jakieś kilka tysięcy lat! Wielu naukowców twierdzi nawet, że to, nie tysiące, a miliony lat…To właśnie z tego powodu uważa się konopie za jedną z najstarszych roślin znaną człowiekowi.

Za ojczyznę konopii siewnych Cannabis Sativa uważa się kontynent azjatycki a ściślej Azję Środkową. To tam znajdziemy pierwsze wzmianki o wykorzystaniu tej rośliny pochodzące z końca  trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.

Jej ślady znaleziono również na terenie dzisiejszego Tajwanu oraz w Chinach ,Indiach, Egipcie ,Grecji czy Jerozolimie.

Do Europy konopie trafiły najprawdopodobniej za sprawą wojowniczych Scytów. W starożytnej kulturze tych aryjskich wojowników konopia odgrywała bardzo ważną rolę.

Wykorzystanie konopi na ziemiach polskich sięga odległych czasów prasłowiańskich. W obrzędowości tamtejszych plemion była traktowana jak roślina magiczna. Z czasem zaczęto używać ich jako leku ale również do produkcji tkanin sznurów czy …przygotowywania potraw.:)Przygotowywano np. zupę z siemienia konopnego.

Wykorzystanie konopi

Z konopii siewnych ,czyli przemysłowych można wyprodukować doskonałej jakości włókno, różne olejki ,kremy czy wyroby medyczne. To tylko niewielka liczba rzeczy, które można uzyskać z  tej rośliny.

Była obecna w rolnictwie przez tysiące lat stanowiąc jego niekwestionowany fundament. Miała też olbrzymie i niepodważalne znaczenia dla przemysłu. Stanowiła główny składnik wielu leków, włókna tkanin, lin i żagli na statkach oraz oleju opałowego. Do końca XIX wieku większość ubrań i papieru była pochodzenia konopnego.

Krótka historia przemysłu konopnego

W Afryce w XIV w. konopie były gównie używane do leczenia astmy, gorączki, malarii czy czerwonki. Europa, w tym czasie, wykorzystywała ją już w przemyśle tekstylnym i budowlanym.

Olbrzymią popularnością cieszyła się też konopia w Stanach Zjednoczonych, które to niestety przyczyniły się do jej upadku. Pierwsze plantacje konopi włóknistych pojawiły się na początku XVII w. w  Virginii, Plymouth i Port Royale.

Zaczęło się wykorzystywanie tej rośliny do produkcji żywności i budowy domów. Na wiek XIX przypada wielki rozwój plantacji konopi oraz jej wykorzystania w przemyśle. Pierwsze słynne spodnie Levi Straussa powstały na bazie konopi.

Na przełomie XIX i XX w. konopie zaczęła wypierać bawełna. Te rośliny zapewne współistniałyby w przemyśle tekstylnym, gdyby nie amerykańskie lobby papierowe i chemiczne, występujące przeciwko konopiom. Jedną z wiodących postaci w procesie delegalizacji marihuany był Harry Anslinger, działający na zlecenie DuPont, ówczesnej największej firmy papierowo-włókienniczej, której interesom zagrażało tanie przetwórstwo konopi. Już w 1916 r. biuletyn amerykańskiego Departamentu Rolnictwa uznał konopie za „the next billion dollar crop”.

Delegalizacja konopi

W działaniach delegalizujących konopie wspierał Aslingera magnat brukowców-William Hearst. W tym czasie szef amerykańskiego Federalnego Biura ds. Narkotyków napisał do 30 znanych i cenionych naukowców z prośbą o opinię na temat konopi. 29 odpowiedziało, że nie stanowi ona zagrożenia, jeden uznał ją za niebezpieczną. I na tej opinii Anslinger oparł swoją medialną strategię walki z konopiami.

Wskutek jego działań, w 1937 r. wprowadzono w życie tzw. “Marijuana Tax Act”, delegalizujący posiadanie konopi psychoaktywnych jak i przemysłowych w całych Stanach. A DuPont mógł, już bez obawy o konkurencję, produkować środki i substancje chemiczne i tworzywa sztuczne, zresztą na licencji niemieckiego koncernu I.G. Farben (producent słynnego Cyklonu-B).

W ślady USA poszedł cały świat – w 1961 r. 60 państw podpisało „Uniform Drug Convention”, zobowiązując się do eliminacji z użycia konopi do 1986 r.

Konopie w Europie

Mimo to w latach 50 i 60. XX w. w Europie nadal uprawiano konopie (przemysłowe). Prym wiodły Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Hiszpania oraz Polska. Jednak obszar upraw drastycznie się zmniejszał. I podczas gdy w 1960 r. największy obsiany konopiami areał mierzył 30 tys. ha, to w 2001 r. było to zaledwie 200 ha.

Załamanie rynku konopnego to początek lat 90.Wpłynęły na to procesy restrukturyzacji w Polsce, kłopoty ze zbytem, malejąca opłacalność a przede wszystkim rosnąca konkurencja w postaci produkcji włókien syntetycznych. Zmieniły się też przepisy dotyczące konopi.  Zmieniły się też przepisy dotyczące konopi. Podczas gdy w 1951 r. prawo dopuszczało stosowanie konopi np. do celów przemysłowych czy medycznych, w 1985 r. można było je uprawiać tylko dla przemysłu i to za specjalna zgodą.

Ciekawostka dla fanów motoryzacji

W latach 40.ubiegłego wieku Henry Ford, w odpowiedzi na braki w zaopatrzeniu w stal, opracował niezwykły prototyp samochodu. Wykonano go z soi i konopi i był napędzany paliwem z konopi. Auto było oszczędne w paliwie, bo lżejsze o 25 proc. od swoich odpowiedników, dzięki karoserii ze wzmocnionego żywicami płótna konopnego oraz akrylowej szyby, do tego bezpieczne – konopne panele potrafiły się oprzeć naciskowi 10 razy większemu niż stal. Niestety, po wojnie pomysł Forda trafił na półkę. Dopiero kilka lat temu powrócił do niej Amerykanin Bruce Michael Dietzen, który skonstruował samochód z konopi. Ponieważ materiał konopny był nielegalny na Florydzie, konstruktor sprowadzał go z Chin.

Przeczytałeś właśnie artykuł: Konopia co to jest – jeśli chcesz poznać więcej ciekawych informacji o konopiach, zapraszam do pozostałych artykułów na blogu.

Share This